Wednesday, June 23, 2010
NORTHWEST ARKANSAS — The following studen
were recopgnized at the Middle School end of
school awards assembly
COMMUNITY AWARDS
Levi Franks, Jim Friesen Youth Excellence - Kiwanis Club
CURRICULUM AWARDS LANGUAGE ARTS (ENGLISH)
6th Grade: Sydney Hicks, Highest Academic Achievement; Austina Lee, Second Highest Academic Achievement
7th Grade: Jay Donham, Highest Academic Achievement; Rian Austin, Second Highest Academic Achievement
8th Grade: Amber Ortmann, Highest Academic Achievement; Carson Alsup, Second Highest Academic Achievement MATHEMATICS
6th Grade: Sydney Hicks, Highest Academic Achievement; Spencer Heald, Academic Achievement
7th Grade: Jay Donham, Highest Academic Achievement; Lindsee Labrecque, Academic Achievement
8th Grade: Brian Smithers, Highest Academic Achievement, Pre-Algebra;
Joshua Lockhart, Academic Achievement, Pre-Algebra;
Amber Ortmann, Highest Academic Achievement, Algebra I; Carson Alsup, Academic Achievement, Algebra I SCIENCE
6th Grade: Sydney Hicks, Highest Academic Achievement; Austina Lee, Academic Achievement
7th Grade: Jay Donham, Highest Academic Achievement; Jacob Bookout, Academic Achievement
8th Grade: Carson Alsup, Highest Academic Achievement; Brian Smithers, Academic Achievement SOCIAL STUDIES
6th Grade: Sydney Hicks, Highest Academic Achievement, Social Studies; Spencer Heald, Academic Achievement, Social Studies
7th Grade: Jay Donham, Highest Academic Achievement, World Cultures; Ella Duke, Academic Achievement, World Cultures
8th Grade: Carson Alsup, Highest Academic Achievement, AR/American History; Joshua Lockhart, Academic Achievement, AR/American History MUSIC
Select Choir: Jayla Brown, Tied for Highest Honor, Female Select Choir; Jillian Greenway, Tied for Highest Honor, Female Select Choir; Kylee Adams, Second Highest Honor, Female Select Choir; Cody Robinson, Highest Honor, Male Select Choir; Colten Griffith, Second HighestHonor, Male SelectChoir
Choir: Bailee Cox, Highest Honor,
Middle School Choir,
Zachary Carlton, Second Highest Honor, Middle School Choir
Music Appreciation: Courtney Desjarlais, Highest Honor, Music Appreciation; Maria Campbell, Second Highest Honor, Music Appreciation BAND
Beginning Percussion: Thomas Reynolds, Best Overall, Percussion; Sydney Hicks, Best Percussion
Brass: Savannah Gibson, Best Overall Brass; Cordell Houtchens, Best Brass
Woodwinds: Barbara Salinas, Best Overall Woodwind; Rachel Jones, Best Woodwind
Tucker Fournier, Best Overall Middle School Band Member
Kyle Sands, “The Patrick Gilmore Award” PHYSICAL EDUCATION
6th Grade: Kyle Fox, Highest Male Achievement for Physical Fitness Evaluation; Austina Lee, Highest Female Achievement for Physical Fitness Evaluation ART
6th Grade: Kyla Kardynalski, Highest Academic Achievement; Cordell Houtchens, Second Highest Academic Achievement
7th Grade: Rian Austin, Highest Academic Achievement; Jay Donham, Second Highest Academic Achievement
8th Grade: Hunter Dell, Highest Academic Achievement; Cally Irvin, Second Highest Academic Achievement
Art Special Recognition: Cally Irvin, First Annual Arkansas Endangered Species Day Art Contest, Sponsored by the Arkansas Fish and Wildlife Service, out of 1,679 entries and 76 schools she was 3rd place VOCATIONAL
Family & Consumer Science, 7th Grade: Dillan Sims, Highest Academic Achievement; Jacob Bookout, Academic Achievement, First Semester; Ella Duke, Academic Achievement, Second Semester
Career Orientation, 8th Grade: Saber Treat, Highest Academic Achievement;
Megan Ward, Academic Achievement, First Semester; Hannah Houchin, Academic Achievement, Second Semester
Keyboarding, 7th Grade: Jacob Bookout, Highest Academic Achievement; Ella Duke, Academic Achievement, First Semester; Erica Fox, Academic Achievement, Second Semester
Computer Technology, 8th Grade: Carson Alsup, Highest Academic Achievement; Brian Smithers, Academic Achievement, First Semester; Joshua Lockhart, Academic Achievement, Second SemesterSPECIAL AWARDS
Megan McAfee, Pledge of Allegiance Leader Award, Served Faithfully & Daily
Student Ambassador Awards: 6th Grade: Sydney Hicks, Jill Greenway, Spencer Heald, Thomas Reynolds; 7th Grade: Lindsey Labrecque, Megan McAfee, Jay Donham, Ella Duke, Kindra Nims; 7th Grade: Peyton Scott, Joshua Lockhart, Amber Ortmann
Accelerated Reader Awards: Nathaniel Jackson, Most AR Points - Grand Champion; Erika Fox, Second Place in AR;
Trenton Trembly, Third Place in AR; Brandon Holloway, Fourth Place in AR
University of Arkansas IE Challenge Winners: Spencer Heald and Dillan Sims, First Place; Zach Carlton and Jay Donham, Fifth Place
ACADEMIC ACHIEVEMENT HONOR ROLL
6th Grade A/B (4th Nine Weeks): Jacob Ballman, Kyler Blount, Ian Bolduc, Jerica Brown, Logan Brown, Tori Bunch, Rebecca Chewey, Kinsley Hurtt, Hayden Jones, Terry Kahanek, Kayla Kardynalski, Destiny Laymon, Rex Lemonds, Lauren Leonard, Kevin O’Leary, Kylie Overturf, Tanner Pike, Cody Reece, Will Robinson, Barbara Salinas, Kaitlyn Sands, Andrew Culp, Philip Curlin, William Dahl, Robert Davis, Kyle Fox, Sabrina Gibson, Savannah Hittson, Shelly Lowery, Gracie Martinez, Kaylee McGill, Michaela Molz, Bryce Moorman, Carlin Morris, Avonley Naifeh, Austin Sizer, Kara Smith, Evan Turner, Rheagan Tyner, Cory Weeks, Gage Woodcock, Chris Young
6th Grade A (4th Nine Weeks): Bailee Cox, Taylor Eaton, Hannah Fordyce, Jillian Greenway, Spencer Heald, Sydney Hicks, Amanda Homer, Nathaniel Houchin, Cordell Houtchens, Rachel Jones, Lauren Lambert, Austina Lee, Mackenzie Overstreet, Thomas Reynolds, Jackson Soule’, Meghan Srader, Audrey Williams
6th Grade A (All Year, 2 Semesters): TAylor Eaton, Kyle Fox, Jillian Greenway, Spencer Heald, Sydney Hicks, Savannah Hittson, Nathaniel Houchin, Cordell Houtchens, Rachel Jones, Lauren Lambert, Austina Lee, Gracie Martinez, Mackenzie Overstreet, Thomas Reynolds, Kenneth Robinson, Jackson Soule’, Megan Srader, Audrey Williams
7th Grade A/B (4th Nine Weeks): Rian Austin, Austin Bohannon, Taylor Bradley, Zach Carlton, Dariann Coffelt, Damayla Cowan, Madeline Foster, Roberto Garcia, Colten Griffith, Hunter Grimes,Brandon Hindal, Brandon Holloway, Abigail Johnson, Aaron Kimmel, Carson King, Megan McAfee, Kyle McDougal, Josiah Morris, Kindra Nims, Derek Pruitt, Emily Vue
7th Grade A (4th Nine Weeks): Charlene Blake, Jacob Bookout, Kyler Bunch, Jay Donham, Ella Duke, Erika Fox, Molly Hendren, Lindsee LaBreque, Elizabeth McCarthy, Chay McDaniel, Alex McKinley, Dillan Sims
7th Grade A (All Year, 2 Semesters): Jacob Bookout, Jay Donham, Ella Duke, Erika Fox, Hunter Grimes, Lindsee La-Brecque, Megan McAfee, Chay McDaniel, Dillan Sims, Emily Vue
8th Grade A/B (4th Nine Weeks): Ashley Barlow, Audrey Belts, Kennedy Bohannon, Ryan Bolduc, Josh Curlin, Sam Dalton, Kendra Greenhaw, Hannah Dagley, Aubree Garrett, Max Greenway, Kiersten Gregory, Adrian Holland, Tyler Homer, Krissina Lewman, Brandon Madl, Caitlin McKee, Alex Murphy, Summer Mayes, Samantha Pruitt, Cody Robinson, Kyle Sands, Peyton Scott, Trenton Trembly, Ethan Vanderpool, Ali Vang, Shaelee Walderbach, Megan Ward
8th Grade A (4th Nine Weeks): Carson Alsup, Jayla Brown, Carson Hicks, Ashleigh Horn, Hannah Houchin, Tori Key, Joshua Lockhart, Lacey Newell, Amber Ortmann, Brian Smithers, Saber Treat, Travis VanOtterloo, Amanda Varner
8th Grade A/B (All Year, 2 Semesters): Marlie Ball, Brooke Belts, Kennedy Bohannon, Ryan Bolduc, Tyler Homer, Hannah Houchin, Tori Key, Krissina Lewman, Jason Noah Smith, Rebekah Thomas, Trenton Trembly, Zach Vanderpool
8th Grade A (All Year, 2 Semesters): Carson Alsup, Jayla Brown, Kyndal Galyean, Ashleigh Horn, Joshua Lockhart, Lacey Newell, Brian Smithers
8th Grade A (Three Years, 6 Semesters): Carson Alsup, Kyndal Galyean, Ashleigh Horn, Joshua Lockhart, Lacey Newell, Amber Ortmann
Danny Brewer Lion Pride Award: Ashleigh Horn, Sponsored by Fishing Club & Builders Club
CITIZENSHIP AWARDS
Outstanding male/female citizen exhibiting excellence in Academics, Attitude, Attendance, Responsibility and Respectfulness
6th Grade Girl: Jillian Greenway, 6th Grade Boy: Thomas Reynolds; 7th Grade Girl: Maddie Foster, 7th Grade Boy: Kalob Henry; 8th Grade Girl: Saber Treat, 8th Grade Boy: Joshua Lockhart
Outstanding Student of the Year: Carson Alsup.
News, Pages 6 on 06/23/2010