WESTSIDE -- The following are team bests for local 4A athletes throughout the track season as recorded by VarVee under high school sports stats:
Gentry
Top Performing Athletes
100 Meter Dash Boys: Bryan Harris -- 0:11.79 min
100 Meter Dash Girls: Allexias Aycock -- 0:16.46 min
200 Meter Dash Boys: Bryan Harris -- 0:24.80 min
400 Meter Dash Boys: Dakota Smith -- 0:55.17 min
400 Meter Dash Girls: Lauren Little -- 1:09.10 min
800 Meter Run Boys: Stone Faulkenberry -- 2:24.11 min
800 Meter Run Girls: Mallory Morris -- 2:26.47 min
1600 Meter Run Boys: Alex Ellis -- 5:20.56 min
1600 Meter Run Girls: Mallory Morris -- 5:50.05 min
3200 Meter Run Boys: Alex Ellis -- 11:54.59 min
3200 Meter Run Girls: Mallory Morris -- 13:16.30 min
110 Meter High Hurdles Boys: Phillip Montgomery -- 0:19.50 min
100 Meter High Hurdles Girls: Nacona Dunlap -- 0:19.13 min
300 Meter High Hurdles Boys: Jon Brown -- 0:48.24 min
300 Meter High Hurdles Girls: Nacona Dunlap -- 0:56.87 min
4x100 Meter Relay Boys: Boys Relay Team -- 0:46.60 min
4x400 Meter Relay Boys: Boys Relay Team -- 3:53.80 min
4x400 Meter Relay Girls: Girls Relay Team -- 4:58.53 min
4x800 Meter Relay Boys: Boys Relay Team -- 9:56.23 min
High Jump Boys: Jon Brown -- 5'8.00"
Pole Vault Boys: Cole Cripps -- 11'0.00"
Pole Vault Girls: Nacona Dunlap -- 6'6.00"
Long Jump Boys: Bryan Harris -- 17'6.00"
Long Jump Girls: Mallory Morris -- 14'2.25"
Triple Jump Boys: Cole Cripps -- 38'4.50"
Triple Jump Girls: Mallory Morris -- 31'5.00"
Shot Put Boys: Alec Nelson -- 41'5.25"
Shot Put Girls: Ashley Jackson -- 26'8.00"
Discus Throw Boys: Zach Ellis -- 146'7.00"
Discus Throw Girls: Samantha Bailey -- 65'6.00"
Team Stats & Standings
First Place Finishes: 14 0.0606
Second Place Finishes: 5 0.0216
Third Place Finishes: 15 0.0649
Gravette
Top Performing Athletes
100 Meter Dash Boys: Kreg Hollis -- 0:11.96 min
100 Meter Dash Girls: Taylor Eaton -- 0:13.40 min
200 Meter Dash Boys: Logan Foster -- 0:23.61 min
200 Meter Dash Girls: Jessica Crawley -- 0:29.09 min
400 Meter Dash Boys: Logan Foster -- 0:52.22 min
400 Meter Dash Girls: Destiny Leyman -- 1:08.04 min
800 Meter Run Boys: Austin Moon -- 2:23.56 min
800 Meter Run Girls: Amanda Homer -- 2:53.05 min
1600 Meter Run Boys: Austin Moon -- 5:14.25 min
1600 Meter Run Girls: Ella Duke -- 6:33.36 min
3200 Meter Run Girls: Ella Duke -- 15:59.36 min
110 Meter High Hurdles Boys: Tyler Homer -- 0:16.98 min
300 Meter High Hurdles Boys: Cody Robinson -- 0:45.41 min
4x100 Meter Relay Boys: Boys Relay Team -- 0:46.43 min
4x100 Meter Relay Girls: Girls Relay Team -- 0:54.37 min
4x400 Meter Relay Boys: Boys Relay Team -- 3:38.96 min
4x400 Meter Relay Girls: Girls Relay Team -- 5:00.06 min
4X800 Meter Relay Boys: Boys Relay Team -- 9:29.10 min
4X800 Meter Relay Girls: Girls Relay Team -- 11:31.86 min
High Jump Boys: Terence Pierce -- 6'3.00"
High Jump Girls: Kylee Davis -- 4'7.00"
Pole Vault Boys: Lane Martinez -- 11'0.00"
Pole Vault Girls: Macayla Hendricks -- 5'6.00"
Long Jump Boys: Kreg Hollis -- 20'7.00"
Long Jump Girls: Kylee Davis -- 16'2.00"
Triple Jump Boys: Logan Foster -- 43'9.50"
Triple Jump Girls: Kylee Davis -- 33'4.00"
Shot Put Boys: Will Robinson -- 39'1.00"
Shot Put Girls: Abbey Leonard -- 29'10.75"
Discus Throw Boys: Ryan Bolduc -- 113'3.00"
Discus Throw Girls: Lacey Newell -- 88'10.00"
Team Stats & Standings
First Place Finishes: 19 0.0833
Second Place Finishes: 16 0.0702
Third Place Finishes: 10 0.0439
Sports on 05/14/2014